Dla kandydata ubiegającego się o pracę, CV to rodzaj wizytówki, która ma zainteresować potencjalnego pracodawcę, przekonać go do rozważenia danej kandydatury w procesie rekrutacji i zaproszenia kandydata na spotkanie. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie tego dokumentu.
I Logiczna struktura
Przykładowy formularz CV link.
CV powinno zawierać takie informacje jak:
- dane osobowe i kontaktowe,
- wykształcenie,
- znajomość języków obcych,
- doświadczenie zawodowe zawierające:
- okresy zatrudnienia wyszczególnione wg zasady „odwróconej chronologii”, nazwy firm zatrudniających, kraj oraz zakres obowiązków,
- umiejętności i uprawnienia,
- zainteresowania,
- klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
Opisując doświadczenia warto stosować zasadę tzw. „odwróconej chronologii”.
II Dopasuj CV do ogłoszenia
Nie wysyłaj tej samej aplikacji na różne stanowiska, ponieważ może to przynieść niezadowalające rezultaty. Podkreśl te ze swoich kompetencji oraz doświadczeń zawodowych, które będą kluczowe na stanowisku na które aplikujesz.
Opisując doświadczenia warto stosować zasadę tzw. „odwróconej chronologii”.
III Zakres obowiązków:
Ogólne deklaracje dotyczące kompetencji, umiejętności czy przygotowania do pełnienia danych obowiązków nie są tak przekonujące, jak dokładny opis oraz pokazanie wymiernych rezultatów swojej pracy.
IV Zamieść tylko prawdziwe informacje
Rekruter z łatwością sprawdzi rzeczywisty poziom znajomości obcego języka, deklarowane wykształcenie czy doświadczenie zawodowe itp. Kilka szczegółowych pytań wystarczy by zdemaskować kłamstwo – a to, w przeciwieństwie do braków w doświadczeniu, od razu wykluczy kandydata z procesu rekrutacji.
V Referencje
Zdjęcie, jako nieodłączny element CV, powinno być kolorowe i dobrej jakości. Na zdjęciu powinna być widoczna twarz i ewentualnie część sylwetki. Nie zamieszczaj zdjęć nieformalnych, np. ze spotkań towarzyskich czy wyjazdu, ponieważ mogą zostać negatywnie odebrane przez potencjalnego pracodawcę.
Format CV
Nie wysyPowszechnie używane formaty pliku CV to word, excel lub pdf. Używając innych rozszerzeń ryzykujesz, że pracodawca nie otworzy pliku ze względu na brak odpowiedniego programu.
łaj tej samej aplikacji na różne stanowiska, ponieważ może to przynieść niezadowalające rezultaty. Podkreśl te ze swoich kompetencji oraz doświadczeń zawodowych, które będą kluczowe na stanowisku na które aplikujesz.